Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jubilejní 10. ročník festivalu nového divadla MALÁ INVENTURA

12. 2. 2012

TISKOVÁ ZPRÁVA
ČESKÁ DIVADELNÍ DNA!
MALÁ INVENTURA
21. – 29. února 2012

Jubilejní 10. ročník festivalu nového divadla


Festival nového divadla Malá inventura je reprezentativním a jedním z největších festivalů svého druhu v České republice. Vzniká ve spolupráci o.s. Nová sít a 7 nejdůležitějšími pražskými scénami živého umění (Alfred ve dvoře, Art Prometheus (klub Blink), Divadlo Ponec, Meetfactory, Nová scéna ND, Studio Alta a Experimentální prostor Roxy/NoD), které se programově a dlouhodobě věnují podpoře a prezentaci nezávislé kultury.
Přehlídka 23 nejlepších inscenací nového divadla za rok 2011 z českých i zahraničních scén, které musíte vidět!


Pořadatelem festivalu je občanské sdružení Nová síť, které je jediným kulturním networkem v ČR. Partneři festivalu jsou Alt@art o.s., Art Prometheus, Divadlo Ponec, MeetFactory, Motus o.s., Nablízko o.s., Nová scéna ND a Experimentální prostor Roxy/NoD.
Festival se koná jako součást evropského projektu DNA – Development of New Art Continuum.


Festival Malá inventura divákům i odborné veřejnosti přináší reprezentativní výběr nejzajímavějšího novátorského živého umění za uplynulý rok. Festival je vizitkou českého inovativního divadelního potenciálu a uváděná představení často nemají jazykovou bariéru.
Během deseti let Malou inventurou prošlo 747 umělců a 68 uměleckých skupin!
Malá inventura se již v minulých letech etablovala jako mezinárodní kontaktní platforma, která vytváří cesty k prezentaci české kultury v zahraničí. Do české metropole každoročně přijíždí více než stovka zahraničních a regionálních profesionálů (ředitelů divadel,
multifunkčních center, organizátorů festivalů a přehlídek), pro které je festival „show-casem“ přinášejícím shrnující přehled o současné české tvorbě na poli nového divadla.
Festival Malá inventura je již deset let důležitým nástrojem pro celou generaci tvůrců. Pro zahraniční odborníky se festival stal vyhledávanou událostí, díky které si v minulých letech dovezli na desítky představení českých umělců na své kulturní akce a události do Belgie, Francie, Velké Británie, Německa, Rakouska, Dánska, Islandu, Norska, Itálie, Polska, Maďarska, Slovenska, Srbska, Slovinska, Litvy, Běloruska a Spojených Států.


„Mimořádnost letošního ročníku očekávám především v jedinečné možnosti shlédnout představení od performerů, kteří se v průběhu deseti let etablovali mezi špičku oboru nového divadla srovnatelnou na mezinárodní scéně.“, říká hlavní organizátorka festivalu Adriana Světlíková.


Mimo hlavní program je připraven pro diváky i bohatý off program. V něm se například představí umělecká skupina Handa Gote se svým site specific projektem URBAN CAMPING, který je nenásilnou intervencí v neobvyklém městském prostoru.
Hlavní událostí festivalu je 21.2.2012 udělování cen České divadelní DNA,v rámci retrospektivního gala večera u příležitosti 10. výročí festivalu, pěti význačným osobnostem, kteří za posledních 10 let nejvíce přispěli svoji prací v oboru nového divadla.
Představit tvorbu z oblasti nového divadla nejenom pražskému publiku dává impuls již po osmé festival Velká inventura PLZEŇ, kterou pořádá od 30.4. do 11.5.2012 občanské sdružení JOHAN.


Podrobný program festivalu je k dispozici na www.malainventura.cz


TISKOVÉ KONFERNCE DNE 8.2.2012 SE ZÚČASTNILI:
Alfred ve dvoře- Ewan McLaren / Art Prometheus (klub Blink)- Jakub Vedral / Divadlo Ponec – Michaela Kernová / Meetfactory– Jan Horák / Nová scéna ND – Štěpán Kubišta / Nová síť o.s. – Šárka Havlíčková, Adriana Světlíková / Studio Alta- Lucia Kašiarová / Roxy/NoD – Adam Halaš
- jako hosté: Roman Černík (hlavní pořadatel Velké inventury PLZEŇ), Veronika Švábová (Handa Gote: Mraky) a Eliška Vavřinková (Farma v jeskyni: Cesta)
Pořadatel:
NOVÁ SÍŤ o.s. / www.novasit.cz
Festival podpořili: Programe Culture EU, MKČR, Visegrad Fund, Hl.m.PRAHA, Goethe institut
Dále podpořili: Metamorphosis, Coffee Ebel, Café NONA a Nová síť o.s.
Další informace, fotografie a kontakty na umělce Vám rádi poskytnou:
Eva Malá, divadlo Alfred ve dvoře, tel.: 775 186 860, propagace@alfredvedvore.cz
Martin Čech, Art Prometheus – klub BLINK, tel.: 737 910 941, martin@artprometheus.cz
Michaela Kernová, divadlo PONEC, tel.: 724 213 136, michaela@tanecpraha.cz
Tereza Lapáčková, Meetfactory, tel: 608 538 020, pr@meetfactory.cz
Jan Plíhal, Nová scéna ND, tel.: 606 769 467, j.plihal@narodni-divadlo.cz
Dagmar Kantorková, Nová síť o.s., 777 760 766, dagmarkantorkova@novasit.cz
Karolína Hejnová – Studio Alta, tel.: 731 519 670, karolina@altart.cz
Šárka Maroušková, Experimentální prostor Roxy/NoD, tel.: 723 706 249, prnod@roxy.cz