Jdi na obsah Jdi na menu
 


1999

V roce 1999 založili Divadlo Nablízko studenti 3. ročníku DAMU. Své působení na pražské profesionální scéně zahájilo v prostorách A studia Rubín na Malé Straně, kde s úspěchem uvedlo premiéru Saroyanova Tracyho tygra v režii kmenové režisérky a umělecké šéfky souboru Apoleny Vynohradnykové. Po další čtyři divadelní sezóny DN nastudovalo více než 20 titulů.

Dramaturgie témat vycházela především z individuální potřeby jednotlivých členů souboru a pracovala s prvky autorského divadla. Zaměřovala se kromě klasických titulů na dramatizace české i světové literatury a vzniklo i několik autorských textů. Divadlo bylo vedeno v kolektivním duchu a díky jeho atmosféře a otevřenému přístupu k publiku si brzy získalo své diváky i přízeň odborné veřejnosti.

Soubor složený z Evy Leinweberové, Eduarda Jenického, Alžběty Šmídové, Václava Rašilova, Martina Dusbaby, Václava Krátkého a Hynka Dřízhala (také kmenový výtvarník divadla) se později rozrostl o další členy: Zuzanu Dřízhalovou, Lubora Šplíchala, Patrika Vojtíška, Jiřího Zemana a Perlu Kotmelovou. Dramaturgem divadla byl David Pečírka a kromě A. Vynohradnykové se režijně podíleli také E. Leinweberová, H. Dřízhal a L. Šplíchal. Jako hostující režiséři s DN v tomto období spolupracovali např. Jan Jirků, David Jařab, Arnošt Goldflam, Ondřej Zajíc, Martin Tichý a další.


2003

Na jaře 2003 muselo DN Rubín proti své vůli opustit a léto strávilo hraním v divadelním stanu a hledáním nového prostoru. V té době ze souboru odešli H. Dřízhal a D. Pečírka a vyměnila se kompletně produkce - Libora Grosse, Lenku Tesařovou a Annu Kašparovou vystřídala Adriana Světlíková, Markéta Krausová a Lukáš Průdek.

Čtvrtou sezónu však již DN zahájilo na nové domovské scéně Malého Nosticova divadla na Kampě premiérou Tracyho tygra tlumočeného do znakového jazyka. Investovalo do vybavení sálu, který nevyhovoval divadelním nárokům, a znovu si začalo budovat stálou diváckou základnu, kterou přestěhováním ztratilo i s několika inscenacemi. Repertoár se postupně rozrostl o nové tituly, převážně v režii A. Vynohradnykové.

Spolupráce s Českou komorou tlumočníků znakového jazyka obohatila o nový rozměr a název „Nablízko“, poukazující na bezbariérovost, se ještě prohloubil. Divadlo začalo důsledněji provozovat zájezdovou činnost a následně svá představení vyvezlo prakticky do celé České republiky. Zúčastnilo se mnoha zájezdů u nás i v zahraničí. Permanentní finanční tlak a sedmileté opotřebování na poli profesním i lidském však způsobily fakt, že vyprchala vůle většiny jeho členů nadále v něm společně setrvávat.


2006

A. Vynohradnyková započala novou etapu Divadla Nablízko změnou umělecké koncepce a zjednodušením názvu pouze na NABLÍZKO. Místo divadla repertoárového typu bude v nové sezóně spravovat svůj prostor jako nezávislou platformu pro současné umění a pracovat na formaci nové divadelní skupiny, která půjde v linii čistě autorských projektů činoherního experimentálního typu. Výtvarníkem divadla se stal Pavel Kodeda a k Adrianě Světlíkové přišly do produkce Blanka Smržová a Zdeněk Beránek.

 

2007-2008

NABLÍZKO díky neutěšené finanční situaci odchází z budovy Malého Nosticova divadla, své stávající tituly uvádí v jiných pražských divadlech a i nadále podporuje nezávislou tvorbu a vznik nových projektů a to na poli divadelním, literárním, filmovém a výtvarném.

V současnosti se věnuje zejména produkční činnosti pod vedením Adriany Světlíkové a globálně projektu JožkaLipnikjebožíčlověkaneumílhát.... Rovněž spolupracuje s dalšími produkcemi jako je Art About , Vyrob si své letadýlko, Galerie Scarabeus a další...

 

2009

Nablízko se podílí partnersky opět na pořádání festivalu Malá Inventura, pomáhá či koprodukuje novým projektům / Vyrob si své letadýlko, Divadlo Bufet, Monstrkabaret .../Pod produkčním vedením Adriany Světlíkové se snaží svými možnostmi co nejlepe podporovat nezávislou divadlení, hudební, výtvranou a filmovou scénu a to zejména pomocí v oblasti produkce, grantové politiky, materiální a technické výpomoci. Produkčně i nadále zpravuje projekt JožkaLinpikjebožíčlověkaneumílhát. 

2011,11,12

Nablízko o.s. pokračuje v kontinualni spolupraci s Monstrkabaretem Freda Brunola, pripravuje premiérová pokračování projektu Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát...Partnersky se podílí na festivlu Malá Inventura. Od října 2010 pravidelně hostuje v divadle Komedie.

 2012/2013

produkce Nablízko o.s. nadále pokračuje ve spolupráci s týmem představení Jožkalipnikjebožíčlověk a od září 2012 rovněž hostuje ve Studiu Hrdinů, které navazuje i částečně na ukončenou činnost Pražského komorního divadla. 

Podílí se na festivalu Malá Inventura a poskytuje technickou podporu nezávislým divadelním produkcím a neziskovým organizacím.

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky nablizko divákům